פשיטת רגל אישית: תשובות לשאלות נפוצות

תוכן עניינים

המונח של פשיטת רגל נקשר אצלנו בדרך כלל לחברות בע"מ שלא מצליחות עוד לשלם את חובותיהן ולעמוד בהתחייבויות שלהן כלפי הלקוחות ולכן מכריזות על פשיטת רגל. ואכן, התופעה של פשיטת רגל היא שכיחה בעיקר בקרב תאגידים, אך היא אינה ייחודית להם. לצד פשיטת רגל עסקית, ישנה גם אפשרות של פשיטת רגל אישית, כלומר אדם פרטי שמכריז על עצמו כעל פושט רגל. באילו מצבים זה אפשרי? למה זה טוב? האם זה פוטר את החייב מכל חובותיו? מה קורה לאחר הכרזה על פשיטת רגל? על שאלות אלו ועוד תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

 

באילו מצבים ניתן להכריז על פשיטת רגל אישית?

פשיטת רגל היא למעשה סיטואציה בה מכריז חייב כי אין לו את היכולת להחזיר את חובותיו. מצב זה עשוי להיראות לרבים כמעין ניצול של החוק בכדי להתחמק מהחזר חובות, אך לא כך היא. א' מכיוון שפשיטת רגל לחלוטין לא פוטרת את החייב מחובותיו וב' מכיוון שכל אדם יכול "ליפול" לחובות שלא תהיה לו האפשרות להחזיר אותם. הרי אף פושט רגל לא העריך שהוא יגיעה למצב זה. לפעמים אנחנו פשוט מקבלים החלטה שגויה שגוררת אחריה עוד החלטה שגויה ולבסוף זה מגיע למצב בו אנו מאבדים שליטה, מאבדים את כל נכסנו ולבסוף גם נותרים עם כל החובות שצברנו. המחוקק בעצמו רואה במצב זה כמצב אפשרי לגיטימי ולכן מעניק את האופציה של פשיטת רגל אישית, במטרה לסייע לחייב להסדיר את חובותיו ולהמשיך בחייו. על פי החוק, האפשרות להכריז על פשיטת רגל מתקיימת אך ורק כאשר סך החובות של החייב עולה על 17,514 ש"ח. שימו לב שהסכום יכול להשתנות מעת לעת בהתאם לשינויים במדד ובהתאם להחלטות המתקבלות ברשויות השונות.

משרד עורכי דין לפשיטת רגל

האם פשיטת רגל פוטרת מהחוב?

התשובה היא לחלוטין לא. פשיטת רגל הוא הליך שמיועד לספק לחייב הגנה מפני סנקציות כלכליות ומשפטיות שמפעילים נגדו הנושים, אך אין בכך כדי לפטור אותו מחובותיו. פשיטת רגל אישית מתחילה בהגשת בקשה לכינוס ופשיטת רגל, אותה יש להגיש לכונס רשמי. הכונס מחליט האם הוא מקבל את הבקשה ואם לא, ניתן לפנות לבית המשפט המחוזי. יחד עם זאת, ברובם המכריע של המקרים, כל עוד החייב עומד ברף הסכום שאותו ציינו לעיל, הבקשה לפשיטת רגל מאושרת. לאחר קבלת המעמד של פושט רגל, בוחן הכונס את כל התנאים בתיק במטרה לוודא שהחייב יחזיר את חובו לנושים. לשם כך הוא יכול לעקל נכסים שונים של החייב, לעודד את הצדדים לחתום על הסכם נושים או לחייב אותם לחתום על הסכם כזה. בכל מקרה, פשיטת הרגל אינה פוטרת מהחוב עד שלא נחתם הסכם נושים מסודר.

 

לפשיטת רגל יש גם מחיר

חשוב לדעת שפשיטת רגל היא פוזיציה משפטית שמיועדת להניע תהליך של החזרת החוב בצורה כזאת או אחרת, לפעמים גם בצורת הפטר או הפטר חלקי על החוב. יחד עם זאת, פוזיציה זו אינה נטולת מחירים. כך למשל, אדם שהוכרז כפושט רגל לא יוכל לנהל חשבון בנק בחובה או למשוך שיקים בחשבונו. הוא לא יוכל גם לעשות שימוש בכרטיס אשראי, לא יוכל לייסד או להיות בעל עניין בתאגיד ויהיה כפוף למגבלות נוספות כדוגמת עיכוב יציאה מהארץ. כל אלה נועדו להבטיח שהחייב לא ייצר חובות חדשים, שלא יוכל "לשחק" עם נכסיו בכדי למלט אותם מהצורך להסדיר את החוב וגם בכדי ליצור עליו לחץ שיניע אותו להגיע להסדר עם הנושים.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מאמרים אחרונים שלנו

בלוג

חשבוניות פיקטיביות – מדוע זה מסוכן?

פיקטיביות זה דבר שהוא לא קיים, המשמעות היא שמישהו ממציא משהו מסיבה כזאת או אחרת. אז איך חשבוניות המופקות על ידי עסק לכאורה יכולות להיות

Call Now Button