כל מה שצריך לדעת על הסדר נושים בפשיטת רגל + שאלות נפוצות

תוכן עניינים

היעד האולטימטיבי בכל סכסוך הוא יעד הפשרה. כל עוד כל צד מתעקש לקבל את הכל, סביר להניח שלא ניתן יהיה להתגבר על הסכסוך לעולם. הסדר נושים בפשיטת רגל הוא למעשה הסדר פשרה שמבצע החייב מול הנושים, קרי הגורמים להם הוא חייב ואת ההסדר הזה ניתן לגבש בשלושה שלבים מרכזיים שעליהם נדבר ממש כאן בשורות הבאות.

 

מה זה הסדר נושים?

נושים הם למעשה אנשים או גורמים שדורשים מהחייב לשלם להם את חובו. החייב יכול להיות אדם פרטי או שהוא יכול להיות חברה בע"מ. במידה והחייב לא מצליח להחזיר את החובות שלו כנדרש, יכולים הנושים להפעיל נגדו שורה של סנקציות דרך ההוצאה לפעול ודרך בתי המשפט. מצד שני, יכול החייב להגיש בקשה לפשיטת רגל וכשזו תאושר לו, לא ניתן יהיה להפעיל נגדו עוד את הסנקציות הללו. יחד עם זאת, פשיטת רגל לא אומר שזה סוף פסוק. במצב של פשיטת רגל חלות על החייב שורה של מגבלות לרבות צו עיכוב יציאה מן הארץ, איסור ניהול חשבון בנק, איסור אחזקת כרטיס אשראי ועוד. כמו כן, גם לאחר אישור פשיטת הרגל, מבוצע הליך של כינוס נכסים על ידי כונס רשמי, במסגרתו יכול הכונס לעקל נכסים של החייב במטרה להחזיר את חובו לנושים. הסדר נושים בפשיטת רגל הוא הסדר שאליו מגיעים הנושים מול החייב מתוך הבנה כי לחייב פשוט אין דרך להחזיר את החוב, לא משנה כמה הם יתעקשו או יתאמצו להחזיר את החוב, או כאשר הנושים מבינים שלא יצליחו, מכל סיבה שהיא, לגבות את החוב.

ראו גם: מה ההבדל בין פשיטת רגל והוצאה לפועל?

פשיטת רגל

מתי אפשר לגבש הסדר נושים?

הסדר נושים בפשיטת רגל הוא הפתרון הטוב ביותר לכל מצב של חייב מול נושים ולכן את ההסדר ניתן לגבש בכל שלב ושלב, לפני שניתן צו כינוס נכסים, לאחר שניתן צו לכינוס נכסים או לאחר שהוכרזה פשיטת רגל רשמית. יחד עם זאת, ההסדר חייב להיות מאושר על ידי בית המשפט על מנת שייכנס לתוקפו ומרגע שנכנס לתוקפו, החייב למעשה פטור מתשלום חובותיו כאילו קיבל הפטר מלא על חובות אלו, אם כי כעת יהיה עליו לעמוד בתנאי ההסכם שאושר.

 

האם כדאי לעשות הסדר נושים?

התשובה היא בהחלט כן. ככלל, כאשר אדם מתעקש שלא לשלם את חובותיו ומתעקש גם לא להתחייב במסגרת הסדר נושים מול הנושים, הוא נתון למעשה להחלטות של הכונס הרשמי המטפל בתיק ושל בית המשפט. גורמים אלה יכולים לבחון את מצבו של החייב ולקבוע כמה, איך ומתי יהיה עליו להחזיר את חובותיו לנושים, לעיתים תוך התחשבות מועטה במצבו הכלכלית. על כן, לחייב בהחלט כדי לנסות ולהגיע להסדר עצמאי מול נושיו, הסכם שהוא יכול לעמוד בו ויכול להתחייב אליו, בכדי להימנע ממצב בו יגדיר גורם רשמי כלשהו את האופן בו יהיה עליו להחזיר את החוב, אופן שיכול מאוד לא להתאים לחייב ולהותיר אותו במעגל אינסופי של חובות וקושי כלכלי.

אחרי שאמרנו את זה, הסדר נושים בפשיטת רגל מחייב הסכמה של שני הצדדים, גם של החייב וגם של כל הנושים ולא תמיד אפשר להגיע להסכמה הזאת. יחד עם זאת, אם החייב מגבש הסדר נושים סביר ורציני, הגורם הרשמי שמטפל בתיק בהחלט יכול לראות בכך מאמץ כן של החייב להחזיר את חובותיו ואף לחייב את הנושים לקבל את ההסדר. על כן, בכל מצב של סכסוך חייב מול נושים, תמיד כדאי לנסות ולהגיע להסדר ישיר בין הצדדים.

לפרטים וסיוע, צרו קשר עם המומחים של אתר חובות

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מאמרים אחרונים שלנו

בלוג

חשבוניות פיקטיביות – מדוע זה מסוכן?

פיקטיביות זה דבר שהוא לא קיים, המשמעות היא שמישהו ממציא משהו מסיבה כזאת או אחרת. אז איך חשבוניות המופקות על ידי עסק לכאורה יכולות להיות

Call Now Button