מה ההגבלות על פושט רגל וכיצד ניתן לבטלן?

תוכן עניינים

רבים רואים בפשיטת רגל כדרך לברוח מחובות וזהו לחלוטין לא המצב. פשיטת רגל הוא מצב משפטי שאכן מספק הגנה לחייב, אך לחלוטין לא מדובר בפטור שניתן לו מחובותיו. במילים אחרות, עצם העובדה שהגשתם בקשה לפשיטת רגל והבקשה אושרה לכם, לא אומרת שמרגע זה אתם פטורים מהחוב שלכם. זה רק אומר שכעת יהיה עליכם להגיע להסדר נושים מול הנושים או לקבל כל הכרעה לגבי הסדרת החוב, הכרעה שתתקבל על ידי כונס רשמי שימונה עבורכם או על ידי בית המשפט. בנוסף לכך, חשוב מאוד לדעת שישנן הגבלות על פושט רגל, הגבלות שלא קל ובטח לא כיף לחיות איתן, כך שלחלוטין לא מדובר בסוף פסוק.

 

מדוע חלות בכלל הגבלות על פושט רגל?

פשיטת רגל משמעה שאדם מכריז כי אין לו נכסים או הון לצורך החזרת חובותיו. משמעות נוספת של פשיטת הרגל היא שהחייב נכשל בהחזר החובות שלו ולא עמד בהתחייבויות שנתן קודם לכן לנושים. כך למשל, אם אתם נוטלים הלוואה מהבנק ולא מצליחים לעמוד בהחזרים, הבנק יכול להפעיל נגדכם סנקציות כלכליות שונות דרך ההוצאה לפועל ודרך בית המשפט, מה שיאלץ אתכם להגיש בקשה לפשיטת רגל. המשמעות היא שלא עמדתם בחובכם וגם אין לכם משאבים כלכליים לעמוד בו ובכדי למנוע מכם לייצר חובות נוספים מול גורמים אחרים, יש להטיל עליכם הגבלות. הגבלות אלה, מלבד זה שהן אמורות להגביל את היכולת שלכם לייצר חובות חדשים, מיועדים גם להפעיל עליכם לחץ בכדי לעודד אתכם להגיע להסדר כלשהו להסדרת החוב כמיטב יכולתכם.

פשיטת רגל

מהן ההגבלות החלות על פושט רגל?

ככלל, הגבלות על פושט רגל כוללות כל הגבלה שחלה עליו כתוצאה ממתן צו כינוס הנכסים. כך למשל, ייתכן שפושט הרגל מחזיק בבעלותו דירה וייתכן שבמסגרת כינוס הנכסים עדיין לא נקבע אם יהיה עליו למכור את הדירה בכדי לשלם את חובו, אך נקבע כי הוא לא יוכל למכור אותה או להעביר את הבעלות עליה עד לסיום ההליך. בנוסף לכך, ישנן הגבלות החלות על פשוט רגל באופן אוטומטי מרגע שהוכרז ככזה. הגבלות אלה כוללות:

  • הגבלות ניהול חשבון – פושט רגל יכול לפתוח חשבון אך החשבון חייב להיות ביתרת זכות והוא לא יוכל למשוך שיקים, לקבל אשראי או להיכנס לאוברדראפט
  • הגבלות על שימוש בכרטיס אשראי – פושט רגל אינו רשאי להשתמש בכרטיס אשראי, אלא אם קיבל אישור ספציפי לכך מכונס הנכסים המטפל בתיק או מבית המשפט. במידה ופושט הרגל כבר מחזיק בכרטיס אשראי שבו יורדים תשלומי עבר, הכרטיס יישאר בתוקף, אך לא ניתן יהיה לבצע בו תשלומים חדשים.
  • הגבלות על מעורבות בתאגיד – פושט רגל לא יכול לייסד או להיות בעל עניין בתאגיד.
  • עיכוב יציאה מן הארץ – הגבלה זו חלה על פושטי רגל באופן אוטומטי, אם כי ניתן לבטל אותה בפנייה לכונס הרשמי המטפל בתיק.

ראו גם: ביטול עיכוב יציאה מהארץ לפושט רגל

 

האם ניתן לבטל את ההגבלות?

ככלל, כל הגבלה שחלה על פושט הרגל כתוצאה מצו כינוס הנכסים וכל הגבלה של ניהול חשבון בנק ושימוש בכרטיס אשראי היא הגבלה שקשה מאוד לבטל ובדרך כלל גם לא תבוטל בשום תנאי עד להגעה להסדר נושים מסודר. כל יתר ההגבלות יכולות להיבחן על ידי הכונס הרשמי או על ידי בית המשפט, ובכל מקרה בו לא קיים כי הסרת ההגבלה תסכן את החזרת החוב או את מחויבותו של פושט הרגל להחזרת החוב, הסרת ההגבלה גם תאושר. בכל הליך של הסרת הגבלות, כדאי מאוד להיעזר בסיוע מקצועי.
לפרטים וסיוע, צרו קשר עם המומחים של אתר חובות

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מאמרים אחרונים שלנו

בלוג

חשבוניות פיקטיביות – מדוע זה מסוכן?

פיקטיביות זה דבר שהוא לא קיים, המשמעות היא שמישהו ממציא משהו מסיבה כזאת או אחרת. אז איך חשבוניות המופקות על ידי עסק לכאורה יכולות להיות

Call Now Button